Samsung, Kendi Gpu’sunu Üretecek!

Samsung, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı kendi GPU’sunu üretme planında son aşamaya geldi!

Samsung, Kendi Gpu’sunu Üretecek!

Samsung’un akıllı telefon modelleri için kendi bünyesinde bir GPU geliştirmeye yönelik çabaları olduğuna dair geçmişte birçok rapor gündeme gelmişti. Firmanın dahili bir GPU’yla birlikte geliştirdiği Exynos yonga setlerinin Galaxy Note 5’le birlikte sunulacağı beklense de bu plan gerçekleşmemişti. Öyle görünüyor ki Güney Koreli firma bu planından halen vazgeçmiş değil.

Firma Exynos yonga setlerindeki GPU’larda halihazırda ARM’nin Mali serisini kullanıyor. SamMobile’de yer alan yeni bir rapora göre Samsung bu aralar kendi GPU teknolojisinin lisansını almak için hem AMD hem de Nvidia’yla görüşmeler yürütüyor. Şu aşamada Nvidia’nın, Pascal mimarisi sayesinde bu alanda oldukça ileride olduğu bir gerçek. Fakat bu yine de AMD’nin yarış dışı kalması için yeterli değil. Zira, Sony’nin duyurusunu yaptığı PS4 Pro oyun konsolunun AMD’nin Polaris mimarisini kullanan 4K oyun teknolojisiyle geldiği malum.

HSA destekli bir Exynos yonga setinin önümüzdeki yıl geleceğine dair söylentilerin dolaştığı bir ortamda Samsung da kendi Exynos yonga setlerine CDMA desteği eklemeyi hedefliyor. Firma bu bağlamda CDMA üzerinde temellenen Eylül 2017’de gelmesi beklenen yonga üzeri sistemlerini test etmeyi planlıyor. Böylece Exynos destekli Galaxy S9’un CDMA desteğine sahip olması bekleniyor. Bu da firmanın önümüzdeki yıllarda Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine veda edebileceği anlamına geliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın